SportMundial. Polacy skazani na pożarcie przez Argentynę? Lato dla Gwiazdy24.pl: niekoniecznie

Mundial. Polacy skazani na pożarcie przez Argentynę? Lato dla Gwiazdy24.pl: niekoniecznie

TYLKO U NAS. Już za nieco ponad 5 miesięcy rozpocznie się historyczny mundial w Katarze. Historyczny, bo pierwszy rozgrywany w kraju arabskim. Ponadto pierwszy, który nie odbędzie się latem, a… w okresie jesienno-zimowym. O zdanie na temat szans Polaków pytamy legendarnego piłkarza naszej kadry narodowej – Grzegorza Latę.

Grzegorz Lato to były król strzelców mistrzostw świata (RFN 1974), gdzie Polacy zajęli 3. miejsce. Uczestniczył w wielu innych, do dziś niepowtórzonych sukcesach naszej drużyny narodowej. W latach 70. był na świecie ceniony mniej więcej tak, jak dziś Leo Messi czy Robert Lewandowski. Zna klimat wielkich imprez, zatem wie, co mówi.

Legendę polskiej piłki i byłego prezesa PZPN pytamy m.in. o szanse reprezentacji Polski w fazie grupowej mistrzostw świata w Katarze. Przypomnijmy, że biało-czerwoni zmierzą się tam z: Meksykiem, Arabią Saudyjską i Argentyną.

Grzegorz Lato: blamaż z Argentyną? Niekoniecznie

Nasz rozmówca podziela opinię, że najprawdopodobniej kluczowy okaże się pierwszy mecz – z Meksykiem. Zastrzega jednak, że nie można już na starcie skreślać Arabii Saudyjskiej. Choć na poprzednim mundialu w Rosji wypadli słabo, należy pamiętać, że tym razem zagrają „w swoim klimacie”. Poza tym nie będzie ciążyła na nich żadna presja, gdyż – co przyznają nawet media na Bliskim Wschodzie – trafili do bardzo trudnej grupy.

Grzegorza Latę pytamy jednak o mecz z Argentyną, której przyjdzie nam stawić czoła dopiero w ostatnim meczu fazy grupowej. Jak wiadomo, Polakom nieszczególnie „leżą” zespoły latynoamerykańskie czy chociażby Hiszpania (z wyłączeniem wywalczonego krwawicą remisu w Sewilli podczas Euro 2020). Wspominamy chociażby dotkliwą porażkę 0-6 z Hiszpanami za kadencji Franciszka Smudy czy 0-3 z Kolumbią na mundialu w Rosji w 2018 r. Czy Lato obawia się blamażu Polaków w starciu z naszpikowaną gwiazdami Argentyną?

– Dlaczego blamażu? Mówi pani o Hiszpanii czy Kolumbii, a ja przypomnę chociażby nasz mecz z Peru (Polacy wygrali na mundialu w 1982 r. 5-1 – przyp. red.) – odparł Grzegorz Lato w rozmowie z Gwiazdy24.pl. Dodał jednak, że nie chce typować wyniku pierwszych dwóch starć, gdyż bardzo trudno jest przewidzieć ich przebieg. Wszystko zależy od tego, jak wejdziemy w ten turniej. Często pierwsze minuty, pewność siebie, kilka dobrych lub złych zagrań może zadecydować o tym czy turniej będzie udany czy nie – mówi zachowujący chłodną głowę Lato.